Вершники. Байгород
Немає на полицях
Немає на полицях
Про книжку
До книги увійшли найвідоміші твори Юрія Яновського: «Вершники» та «Байгород». Юрій Яновський увів в українську літературу такий жанр, як роман у новелах. «Вершники» — роман із восьми новел: «Подвійне коло», «Дитинство», «Шаланда в морі», «Батальйон Шведа», «Лист у вічність», «Чубенко, отаман полку», «Шлях армії», «Адаменко». Кожна новела — цілком самостійний художній твір, своєрідна картина громадянської війни, і водночас усі новели становлять єдине ідейне та композиційне ціле, де наскрізною думкою проходить возвеличення нового типу людини — людини залізної волі, здатної на подвиг і жертовність. Обставини й герої новел різні, але є персонажі, що їх об’єднують (родина Половців). Сюжет роману розвивається в довільній послідовності, із забіганням наперед і поверненням у минуле.
Повість «Байгород» відобразила юнацькі спогади письменника про революційний лихоліття.
Категорії
Про автора
Юрій Яновський
8 книжок
Юрій Яновський – український письменник, редактор і журналіст кількох періодичних видань, редактор і сценарист, художній керівник Одеської кінофабрики. Як літератор Яновський дебютує віршем «Море» (російською мовою) під псевдонімом Георгій Ней у газеті «Пролетарська правда», завдяки чому його помічає Михайль Семенко. Лідер футуристів стає метром талановитого початківця й уводить його в літературу: у 1924 р. у «Більшовику» Яновський публікує вірш «Дзвін» (українською) та стає позаштатним кореспондентом газети. Приєднується до футуристичного руху, вступає до організацій «Комункульт» і «Жовтень», знайомиться з Миколою Бажаном.
Згодом переїздить до Харкова, працює там редактором, публікує першу збірку оповідань «Мамутові бивні» (1925), а потім дебютує як сценарист, створюючи сценарій до фільму «Гамбург». У 1926 р. Юрій Яновський стає художнім керівником Одеської кінофабрики й долучається до роботи над багатьма фільмами. Робота на кінофабриці наклала відбиток на всю подальшу творчість митця. Кінематографічний досвід лежить в основі його першого роману «Майстер корабля» (1928 р.), перенесений в есей «Голлівуд на березі Чорного моря». Романи «Чотири шаблі» (1931) та «Вершники» (1935) – дуже кінематографічні, за «Вершниками» у 1939 навіть виходить однойменний фільм, також письменник створює кілька кіноповістей.
Помер Юрій Яновський у віці 52 років 25 лютого 1954 р. у Києві.