Основи
Видавництво імені Соломії Павличко “Основи” – інноваційне видавництво, яке зростало разом з українським суспільством і практично сформувало його читацькі звички. Базуючись у Києві, ми знайомимо читачів з крінжевими балконами “зроби сам”, українською еротичною фотографією, химерною православною архітектурою та модерністськими будівлями доби УРСР, недооціненими на батьківщині та нещодавно поміченими за кордоном. Завдяки нашим різноманітним роботам українці та іноземці можуть відкрити для себе нові сторони української культури та усвідомити, що багато що можна і варто розглядати як частину національної та світової культурної спадщини.
З назвою, що суголосна із словом “підвалини”, “Основи” з’явилися на українському інтелектуальному небосхилі в 1992 році завдяки своїм засновникам Богдану Кравченку та Соломії Павличко. Це був час, коли Україна щойно проголосила свою незалежність і активно шукала свіжих поглядів на літературу, гуманітаристику та медіа. Крім того, існувала величезна потреба у нових голосах у видавничій індустрії, що зароджувалася в Україні.
Соломія – українська літературознавиця, критикиня, феміністка та перекладачка, а Богдан – політолог, колишній директор Канадського інституту українських студій та засновник Українського інституту державного управління та місцевого самоврядування при Кабінетові Міністрів України. Вони обоє вірили в Україну і в те, що книжки здатні трансформувати суспільство, тож зробити Великі Книги доступними для української аудиторії було логічним кроком. Ця ідея набирала обертів протягом 90-х років, коли громадськість все більше зацікавлювалася читанням світової класики, визнаних памʼяток філософії та наукової думки українською мовою. Видавництво “Основи” було одним із перших, хто переклав низку важливих і сучасних джерел з економіки, історії, філософії, політичної науки та державного управління.
У 90-х роках було багато ентузіазму щодо книг та інших форм культури, і “Основи” відчули цей момент, наповнити його сенсами, зуміли відповісти на запит суспільства. На жаль, втрата нашої співзасновниці Соломії Павличко збіглася зі зміною смаків у 2000-х роках. Інтерес відходив від традиційної видавничої справи і поступово переходив до онлайн-контенту. З того часу багато чого змінилося, але мета “Основ” – кидати виклик застарілим ідеям та сприяти суспільному зростанню – залишається незмінною.
У 2012 Богдана Павличко, донька Соломії, стала новою власницею Видавництва і принесла нову іскру, якої воно потребувало. Місія залишилася незмінною, але відтоді "Основи" почали переосмислювали культурні уявлення про важливі книжки. Замість попереднього фокусу на літературі та соціальних науках, “Основи” зробили ставку на візуально привабливі видання, запропонувавши сучасні, дизайнерські книжки про фотографію, мистецтво, архітектуру, прикметні культурні явища. Як і в 90-х роках, ці публікації були способом відкриття та артикуляції фундаментальних знань про нашу історію і допомагали українському суспільству переосмислити ці знання та віднайти в них нові смисли. І, звичайно, одне з цих значень – це значення ствердження. "Основи" прагнули розуміти і розвивати українську культуру, але не лише для себе. "Основи" докладали зусиль, аби показати її світові.
У 2024 році другий життєвий цикл Видавництва "Основи" завершився, і воно розпочинає новий етап розвитку з новими власниками, кожен з яких має власний соціальний капітал і визнані досягнення в державному будівництві, громадській діяльності та громадянській освіті. Нова команда планує зберегти фокус і спиратиметься на досягнення двох попередніх періодів життя культового видавництва. Вони органічно доповнюють один інший, і тепер можуть бути цікаві одній і тій самій аудиторії. Адже зросло нове покоління людей, народжених і вихованих вже у незалежній Україні. Саме для них насамперед працюватимуть "Основи", пропонуючи усім звертатись до основ і на них спиратись, хто б чим не займався у своєму житті.
Наша незмінна місія – дати людині основу для саморозвитку, допомогти їй у вихованні доброго смаку і критичного мислення, зрощенні з українським інтелектуальним та естетичним корінням.
23 книжки