Знижка -10% на безліч книжок для передплатників MEGOGO

Детальніше
Смолоскип

Смолоскип

Видавництво «Смолоскип» було створено на еміграції. Після здобуття Україною незалежності воно перенесло свою діяльність в Україну. У США «Смолоскип» видавав дисидентську і правозахисну літературу, а також твори українських письменників, репресованих сталінським режимом. В Україні «Смолоскип» видає дебютні книжки наймолодших авторів, ставлячи собі за мету створювати і розширювати середовище української творчої молоді.

Видавництво “Смолоскип” було засноване 1967 року в місті Балтимор, США, і назване іменем Василя Симоненка. Першою книжкою, яка з’явилася друком у видавництві “Смолоскип”, була книжка Осипа Зінкевича “З генерації новаторів: Світличний і Дзюба” (1968).

“Смолоскип” у США видавав в основному твори українського самвидаву і твори українських письменників, заборонені в Радянській Україні. В роках 1968—1990 видано збірки поезій: Ліни Костенко, Василя Голобородька, Олени Теліги, Ігоря Калинця, Миколи Руденка, Святослава Караванського, Тараса Мельничука, Атени Пашко, Олеся Бердника, оповідання і романи Олеся Гончара, Михайла Осадчого, Миколи Руденка, Бориса Антоненка-Давидовича, Олеся Бердника; самвидавні твори, дослідження і документи Валентина Мороза, Олеся Бердника, Миколи Руденка, Василя Стуса, Євгена Сверстюка, Євгена Крамара; п’ятитомник творів Миколи Хвильового, однотомник Леся Курбаса, дві книги про мартирологію Української православної і греко-католицької Церков; самвидавні журнали “Український вісник” і “Кафедра”, документи і бюлетені Української Гельсінкської групи; спогади Данила Шумука, Євгена Грицяка і Докії Гуменної; публіцистичні і літературознавчі праці Григорія Костюка і Юрія Шевельова (Шереха); брошури українською і англійською мовами про українських політв’язнів.

“Смолоскип” опублікував також ряд книжок англійською мовою: вірші Олени Теліги, листи українських жінок-політв’язнів, 6 і 7—8 випуски самвидавного “Українського вісника”, бюлетені Української Гельсінкської групи, збірку свідчень на Міжнародних Сахаровських слуханнях, збірку документів Української Гельсінкської групи, енциклопедичний довідник про тисячоліття християнства в Україні, довідник про українських олімпійських чемпіонів.

Після виходу у світ деяких книг видавництво влаштовувало презентації і літературні вечори, присвячені творчості Миколи Хвильового, Бориса Антоненка-Давидовича, Миколи Руденка, Докії Гуменної, Григорія Костюка, Петра Одарченка, театральній діяльності Леся Курбаса майже в усіх великих містах Америки й Канади. На вечорах виступали Григорій Костюк, Йосип Гірняк, Галина Плужник, Юрій Стефаник, Ярослав Розумний, Ніна Строката, Надія Світлична, ген. Петро Григоренко, Богдан Рубчак, Петро Одарченко, Осип Зінкевич, митець Марта Гарасовська і багато інших.

Після здобуття незалежності у 1992 році “Смолоскип” переїжджає і стає одним із перших приватних видавництв у незалежній Україні.

Уже в перші роки роботи з’являється ініціатива підтримувати молодих авторів у випуску їхніх дебютних книжок. Так у 1994 році було започатковано Літературний конкурс “Смолоскипа”, що триває і досі. Першим лауреатом першої премії став Сергій Жадан зі збіркою “Цитатиник”. Свою літературну кар’єру зі смолоскипівського конкурсу також почали такі відомі нині автори як Іван Андрусяк, Андрій Кокотюха, Андрій Бондар, Тарас Прохасько, Мар’яна Савка, Анатолій Дністровий, Олена Степаненко, Олег Криштопа, Софія Андрухович, Олег Коцарев, Катерина Калитко, Павло Коробчук, Богдана Матіяш, Дмитро Лазуткін, Богдан Горобчук, Юля Стахівська, Василь Карп’юк, Анна Малігон, Мирослав Лаюк та багато інших.

У 1995 році “Смолоскип” започатковує щорічні Семінари творчої молоді, що проводяться в Ірпені. Щороку близько 100 молодих письменників, політологів, митців мають отримують можливість поспілкуватися та втілити свої творчі задуми під час 5-денного семінару в м. Ірпінь. З 2020 року Семінар переходить у онлайн формат.

«Смолоскип» в Україні також продовжив видавати твори письменників «Розстріляного відродження», шістдесятників, дисидентів. У 2004 році було започатковано серію “Вибрані твори”, в якій до сьогодні видано понад 20 томів авторів Розстріляного відродження і Празької школи, шістдесятників, з-поміж яких Богдан Ігор  Антонич, Іван Багряний, Микола Вінграновський, Микола Зеров, Майк Йогансен, Микола Куліш, Євген Маланюк, Олег Ольжич, Сергій Пилипенко, Володимир Свідзінський, Михайль Семенко, Василь Симоненко, Василь Стус, Олена Теліга, Микола Хвильовий, Гео Шкурупій тощо.

Дисидентська тематика поповнилася рядом спогадів чільних постатей своєї доби: Петра Григоренка, Євгена Грицяка, Ірини Жиленко, Світлани Кириченко, Леоніда Кореневича, Ярослава Лесіва, Василя Лісового, Ніни Марченко, Миколи Плахотнюка, Степана Сапеляка; а також альбомами Опанаса Заливахи, Галини Севрук та Стефанії Шабатури.

Окремо слід виділити багатотомні проекти “Смолоскипа”. Зокрема повний корпус текстів В’ячеслава Чорновола в 10-ти томах (2002-2016), щоденники Володимира Винниченка та нове повне зібрання творів Миколи Хвильового.

З 1998 р. У “Смолоскипі” працює також Музей-архів і документаційний центр українського самвидаву. Колекція музею була зібрана працівниками «Смолоскипа» протягом багатьох років діяльності у США і перевезена в Україну.

 У 2007 році у Будинку “Смолоскипа” відкрито також Українську книгарню “Смолоскип”, що спеціалізується на художній, гуманітарній, історичній українськомовній книжці. Книгарня проводить читання, презентації, зустрічі з авторами, організовує тематичні літературні вечірки до Дня народження книгарні, а з 2015 року проводить Bloomsday.

Автор
Ціна, грн
Категорія
Мова
Ілюстрації

2 книжки

Лісом, небом, водою. Книга 2. Леля