Когнітивне розмінування
Немає на полицях
Немає на полицях
Про книжку
Збірка есеїв, в яких досліджуються культурні процеси України доби Незалежності, їх суголосність поступу цивілізованого світу. Це панорама українських проєктів за кордоном, колаборацій з іноземними колегами, внеску наших митців у міжнародні дискусії, нових підходів, які народжуються в Україні.
Назва обігрує термін “когнітивна деокупація” як подолання російського імперіалізму. Він століттями закладав міни як у нашу свідомість, так і у сприйняття України у світі. Книга працює на дезактивацію цих стереотипів. Це бачення критика, що знаходиться на україноцентричних позиціях, розділяє універсальні цінності, протистоїть комплексу меншовартості у вітчизняному дискурсі. Аналіз культурної складової формування української державності та суверенітету, внеску України в загальний деколонізаційний діалог.
Книга має два розділи.
Перший, “Україна як метод”, присвячений дискусіям та проєктам, в яких проявляється українська культурна суб’єктність. Цей процес відкриває нові підходи до емансипації поневолених народів, дезавуює колоніальні ієрархії, розкриває нанесені російським імперіалізмом травми.
Другий, “Україна на Плато людства”, висвітлює українські мистецькі явища у контексті світових. Важливою складовою є огляди Венеційської бієнале, яку автор досліджує з 2001 року. Аналіз подій чергується з текстами про дієвців різних генерацій. Це сприяє розумінню генези українського суспільства, яке знаходиться на фронтирі оборони глобальної демократії.
Категорії
Про автора
Костянтин Дорошенко
1 книжка
1994 р. закінчив історичний факультет Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка. 2019 р. - випускник Асоціації Шкіл політичних досліджень Ради Європи, навчання у котрій включало семінари Стокгольмської Школи економіки. Публікувати дописи про українську культуру почав 1994 р., співпрацюючі з газетами “Культура і життя”, “Всеукраїнські відомості” (Україна), “Вільна думка” (Австралія). У 1995 - 1998 рр. працював редактором розділів “Люди” та “Суспільство” в першому українському глянці - часописі LOOKS International. Друкувався у виданнях “Фінансова Україна”, “Дзеркало тижня”, “День”, “ПіК”, “Публічні люди”, “Лівий берег”.
2000 р. працював редактором розділів “Культура” та “Суспільство” в українській редакції газети “Комерсант”, 2001 р. став редактором-засновником київського журналу “Афіша”, 2002 - 2004 рр. працював заступником головного редактора часопису “ПолітикHALL”, 2005 р. - першим заступником головного редактора часопису “Профіль - Україна”, 2005-2009 рр. - директором з розвитку групи проєктів “Телекритика” (нині “Детектор Медіа”). У 2014-2017 рр. був ведучим низки авторських культурологічних та суспільно-політичних програм на українському “Радіо Вісті”, зокрема - “Культ Дорошенка”, “Циніки”, “Елементарно”, “Така історія”. З 2019 р. - співзасновник та ведучий подкасту “Культура всього”, який нині є частиною проєкту “Українська правда”. Як критик та колумніст друкується у виданнях “Українська правда”, “Суспільне”, Support Your Art, ArtsLooker, Kyiv Post.
Дорошенко є куратором мистецьких виставок в Україні, США, КНР, Чорногорії, Киргизстані. В тому числі - в Національному художньому музеї України (2010 р. Київ), Національному художньому музеї ім. Г. Айтієва (2011 р., Бішкек, Киргизстан), Національному музеї Чорногорії (2020р., Цетинє, Чорногорія), в рамках ХХІV Всесвітнього форуму філософії права та соціальної філософії (2009 р., Пекін, КНР).
Виступав з лекціями про українське мистецтво в Університеті Вашингтона і Лі (2019, 2023 рр., Лексингтон, США), мистецьких інституціях України, Литви, Білорусі, Азербайджану. В якості продюсера реалізував книжкові проєкти “Папа і Україна” (Олександр Красюк, видавництво “Дуліби”, 2005 р.) про зв’язки папи Івана Павла ІІ з Україною та його ставлення до неї, “Повелителі двох материків” (Олекса Гайворонський, видавництво “Оранта”, 2007 р.) про історію Кримського ханату. Неодноразовий член журі Львівського форуму видавців.
Залучав сучасну українську літературу до мультимедійних мистецьких проєктів, зокрема - письменника Любка Дереша у виставці “Пурифікація” (Київ, 2004 р.).
2022 р. виступив редактором-упорядником видання Russian War Crimes на замовлення Офісу Президента України. Перша леді України Олена Зеленська представила його в США під час свого візиту до Вашингтону у липні 2022 р.