Під скляним ковпаком
The Bell Jar
Про книжку
«Під скляним ковпаком» — єдиний роман американської письменниці Сильвії Плат (1932–1963), знаної насамперед як поетка. У романі, значною мірою автобіографічному, описано досвід молодої жінки, яка намагається подолати великий депресивний розлад (так фахівці ретроспективно класифікують її захворювання). Книжка побачила світ 1963 року, через десять років по часі дії та за кілька тижнів до самогубства Плат. Українською роман видано вперше.
Категорії
Про автора
Сильвія Плат
1 книжка
Сильвія Плат (1932-1963) – псевдонім Вікторія Лукас – американська поетеса, чиї найвідоміші твори, яскраво виражають почуття відчуження і саморуйнування, тісно пов'язане з її особистим досвідом і, як наслідок, зі становищем жінок в Америці середини 20-го століття.
Плат опублікувала свій перший вірш у віці восьми років. Брала участь і перемагала в багатьох літературних конкурсах, а ще в старших класах школи продала свій перший вірш до "Christian Science Monitor", а перше оповідання — до журналу "Seventeen". У 1951 році вона вступила до Коледжу Сміта на стипендію, а в 1952 році стала лауреатом конкурсу художньої літератури журналу "Мадемуазель".
У Сміт-коледжі Плат досягла значних мистецьких, академічних і соціальних успіхів, але вона також страждала від важкої депресії, намагалася покінчити життя самогубством і пройшла період психіатричної госпіталізації. Закінчила Сміт з найвищою відзнакою і продовжила навчання в Ньюнем-коледжі в Кембриджі, Англія, за стипендією Фулбрайта. У 1956 році вийшла заміж за англійського поета Теда Г'юза; у них народилося двоє дітей. Подружжя розлучилося у 1962 році, після роману Г'юза з іншою жінкою. Згодом Плат викладала англійську мову в Коледжі Сміта. У 1960 році, невдовзі після повернення до Англії разом із Г'юзом, вийшла її перша збірка віршів, яка отримала схвальні відгуки.
Її роман «Під скляним ковпаком» був опублікований у Лондоні в 1963 році під псевдонімом Вікторія Лукас. Протягом останніх трьох років життя Плат відмовилася від обмежень і умовностей, які обмежували більшу частину її ранньої творчості. Вона писала з великою швидкістю. Тривога, розгубленість і сумніви, що переслідували її, трансформувалися у вірші великої сили. Її вірш "Тато" та кілька інших досліджують її конфліктні стосунки з батьком, Отто Плат, який помер, коли їй було вісім років. У 1963 році, після цього сплеску продуктивності, вона наклала на себе руки.